ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

ЯК COVID ВПЛИВАЄ НА НАШУ ПСИХІКУ?

Один із наслідків коронавірусної пандемії — це негативний вплив на психічне здоров’я населення. На психічний стан впливає, насамперед, пандемічний стрес, пов’язаний із ситуацією невизначеною тривалістю пандемії, загрозою захворіти, померти, втратити близьких, карантинними обмеженнями. Це є дуже вразливим для психічного стану. І такого негативного впливу зазнає третина населення. Як наслідок, виникають тривожні та депресивні розлади.
Багатьом людям, які перенесли коронавірус, складно відновити душевну рівновагу. За даними досліджень, у кожного десятого, який перехворів на коронавірус, розвивається посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), у третини — депресія і тривожні розлади. Додатково до цього у 54% людей протягом трьох місяців після зараження з’являється синдром хронічної втоми. Часто такі негативні психологічні реакції виникають після одужання і зберігаються навіть через півроку. Є дані італійський вчених, які виявили через рік у 40% пацієнтів після перенесеної коронавірусної хвороби певні прояви психічних розладів (ознаки депресії, тривоги та окремі симптоми посттравматичних розладів).

Порушення психічного здоров’я можуть проявлятися в двох сферах: фізичній (м’язова слабкість, головний біль, втома, запаморочення, прискорене або нерегулярне серцебиття, тремтіння, надмірне потовиділення, сухість у роті порушення сну, апетиту,), психічній (погіршення пам’яті, концентрації уваги, пригнічений настрій, тривожність, страх, дратівливість).

Якщо ви відчуваєте такі порушення? Кращим рішенням буде звернутися до спеціаліста і дотримуватися його рекомендацій. Розлади психічного здоров’я самі по собі не проходять!

До кого звертатись? Першим фахівцем, до якого ви можете звернутись, є сімейний лікар. Особливо, якщо ви не зверталися по допомогу у питаннях психічного здоров’я. А також, якщо ви маєте фізичні симптоми нездужання. За потреби сімейний лікар скерує вас до відповідного фахівця: психіатра чи психотерапевта. Якщо психічні розлади у легкій формі, сімейний лікар може і сам вам надати необхідну допомогу.

При підготовці матеріалів були використані інформаційні ресурси україно-швейцарського проєкту Mental health for Ukraine (MH4U) посилання на сайті https://www.mh4u.in.ua/test/yak-vashe-psyhichne-zdorovya/?fbclid=IwAR18S55dhvFUeSdnqGYnGBrkaKY0FI_lu2y0qW9idhVQEiPhU-3V0vsgkKU

ПСИХОЛОГІЧНІ НАСЛІДКІ ПЕРЕБУВАННЯ НА СТАЦІОНАРНОМУ ЛІКУВАННІ
(що варто знати пацієнтам після виписки)

Poster 1ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я
Якщо ви переживатимете різке і суттєве погіршення настрою, раптову надмірну тривогу та інші гострі стани – зверніться до ліній кризової психологічної підтримки: +38 096 000 1558 або 7333.

ПРОЙДІТЬ ЕКСПРЕС – ТЕСТ З ОЦІНКИ ПСИХІЧНОГО ЗДОРОВ’Я

Якщо Ви ледь не щодня відчуваєте, що ваш психічний стан змінився, симптоми посилюються та заважають вести звичний спосіб життя, час звернути увагу на своє психічне здоров’я!
Пройдіть короткий тест для самоперевірки тут: https://bit.ly/MH4U_test. Тест заснований на доказових методах, що допомагають виявити ознаки можливих порушень психічного здоров’я. Якщо за результатами вашого тесту такий ризик є — зверніться за кваліфікованою допомогою до сімейного лікаря або фахівця з психічного здоров’я (психіатра, психотерапевта, психолога).

ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

Poster 1.1 Тест

На сайті https://www.mh4u.in.ua/test/yak-vashe-psyhichne-zdorovya/?fbclid=IwAR18S55dhvFUeSdnqGYnGBrkaKY0FI_lu2y0qW9idhVQEiPhU-3V0vsgkKU

Відео на 1 мин. 17 сек.
Що таке психічне благополуччя

ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

Poster 2 Сімейний лікар

Якщо ви відчуваєте конкретну проблему психічного здоров’я (постійну тривогу, пригнічений настрій, можливо, фізичний біль із незрозумілих причин), то краще звернутися до фахівця з психічного здоров’я. Якщо наразі вам складно знайти таку людину, зверніться до вашого сімейного лікаря.
Чим може допомогти сімейний лікар:
допоможе визначити причину неприємних симптомів, а за потреби, він може призначити додаткові обстеження й аналізи;
якщо лікар не виявить проблем із фізичним здоров’ям, він може скерувати вас до відповідного фахівця із психічного здоров’я: психіатра чи психолога.
у деяких випадках — при наявності відповідної підготовки в лікаря, та якщо розлад у легкій формі — сімейний лікар може і сам надати вам необхідну допомогу. Наприклад, при легких формах депресії або нетяжких симптомах посттравматичного стресового розладу.
Іноді психіка розладовується. І це нормально! Проте психічні порушення самі по собі не проходять. Кращім рішенням буде вчасно звернутись до спеціаліста за ефективною допомогою!

Не залишайтеся сам на сам із проблемами — допомога поруч!

ЩО ТАКЕ ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я?

Відео

Ролік на 50 секунд

Постери:

ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

Відео-ролік Що таке психічні розлади на 1,5 хв.

Відео-ролік Чорний пес (про життя з депресією)

 

ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

рoster_ 6_Як жити під час карантину

 

ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

рoster_ 7_Як впоратись зі стресом під час covid-19

 

ЯК ВІДНОВИТИ РЕСУРСИ?

Відео-ролік на 1хв.44 сек.

ХТО МОЖЕ ДОПОМОГТИ?

ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

poster_8_Про психічне здоров’я

Усі гарячі лінії з надання безкоштовної психологічної допомоги https://www.mh4u.in.ua/phones/

ВІДЕО

ТРИВОЖНІ РОЗЛАДИ
від лікаря-невролога

ДЕПРЕСІЯ
Відео-ролік Чорний пес (про життя з депресією) 4 хв.

Лікар-психіатр Олег Романчук

 

ПАНІЧНА АТАКА
Відео

РОЗЛАД ТРИВОГИ ЗА ЗДОРОВ’Я

Лікар-психіатр Олег Романчук

 

ОБСЕСИВНО-КОМПУЛЬСИВНИЙ РОЗЛАД

МЕДИЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

ПАЦІЄНТАМ ПРО ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я

poster_9_Рекомендації щодо підтримки психічного здоров’я
медичним працівникам в час пандемії COVID 19

… Створіть простий хаб простих психол.ресурсів (з рекомендацій ВООЗ), нижче приклад

відео:

https://youtu.be/1vovcoeysog?list=PLPzY4QrFdCWNKNHfGji23M0jsyMNLqznU

 

Усі матеріали є ось тут: https://www.mh4u.in.ua/files/

Усі відео про психічне здоров’я https://www.youtube.com/channel/UCDmKQncIXUhgIDgj-y0EC2w